ASTC Annual National Specialty Results - 2011

2017 | 2016 | 2015 |2014 | 2013 | 2012 | 2011 - 39th Winners | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003

To download the complete conformation results, click here

HOSTED BY: American Shih Tzu Club
ATLANTA, GEORGIA | MAY 6 -7, 2011 | TOTAL ENTRIES: 109

TOP WINNERS

TOP CONFORMATION WINNERS May 6, 2011 - Judge: Eileen Nicholas (puppy sweepstakes) May 7, 2011 - Judges: Kenneth M. McDermott (dogs); Michele L. Billings (bitches and intersex)
BEST OF BREED:
Ch. Hallmark Jolei Austin Powers, owned by Joe and Roberta Walton

BEST OPPOSITE SEX:
Ch. Dancee Moonlight Fashion, owned by Janet Danner, Ginger Raber, & Susan Hare

BEST OF WINNERS and BEST BRED BY EXHIBITOR:
Symarun's Lover T'Look, owned by Carol & Carrie Randle

BEST PUPPY IN REGULAR PUPPY CLASSES:
Schutzu's My Foolish Heart, owned by Karen Schut

WINNERS BITCH
BR Pepper's Crazy Girl, owned by Leonardo Pimenta

SELECT DOG
Ch. Ista's Hurricain Chaser, owned by Debora Wheeler & Gregory S. Larson

SELECT BITCH
Ch. Wenrick's Palaquins Mystery, owned by Barbara Brem & Wendy, Richard & Jody
Paquette

AWARDS OF MERIT:
1 Ch. Tuff Stuff N Jolisse Special Repeat, owned byVicki Youngquist & Jocelyn Fuentes
2 Ch. Mcknight's Golden Reputation, owned by Catherine Garretson
3 Ch. BR Pepper's Phantom of the Opera, owned by Leonardo Pimenta
4 Ch. Krissy's Maliubu Dreams, owned by Jennifer & Joanne Miller & Sarah Lawrence
5 BR Pepper's Crazy Girl, owned by Leonardo Pimenta

BEST IN PUPPYS SWEEPSTAKES
Hallmark J Dexter of Buby Kennels, owned by Papitchaya Sukonnoi

BEST IN OPPOSITE SEX PUPPY SWEEPSTAKES
Yingsu's I'm A Wildflower, owned by Michelle M. Jones

ASTC 39th National Specialty Show & Sweepstakes May 6-7, 2011, Atlanta, GA Judge: Mrs Michele L Billings
OPEN INTERMEDIATE
1/BJH 500 Mackenzie S Jones.44490879001. 02/03/1999. YINGSU'S SUSIE Q. TR999312/02. 08/11/2010. Bitch. Shih Tzu. Breeder: Michelle M Jones. By Ch Tuff Stuffs Special Encore-Ch Yingsu's Given You Butterflies. Owner: Jeffrey Verling & Edward Morris & Michelle M Jones
ASTC NATIONAL BEST JUNIOR SHOWMAN
Mackenzie Jones

ASTC 29th OBEDIENCE TRIAL RESULTS (Qualifying Scores Only) May 04, 2011 Judge: Mrs. Minta Williquette
HIGHEST SCORING DOG FROM THE REGULAR CLASSES
Gabriel (Gabe) Hayes, Lori Hayes

Novice B:
  1. Gabriel (Gabe) Hayes, Lori Hayes
  2. Olive's Grove Forever Tashi RA, Linda Kauffman
  3. Seafal Anna Banana RA NA OAJ OAP AJP, Barbara Cunningham


ASTC 6th OBEDIENCE TRIAL RESULTS (Qualifying Scores Only) May 05, 2011 Judge: Mrs. Minta Williquette
Highest Scoring Dog in Regular Classes:
TGabriel (Gabe) Hayes, Lori Hayes

Rally Novice A:
  1. Sydney Elizabeth Shaffer AX AXJ, Tamara and Dale Dunfee
  2. Star's End Size Matters Not AJP OAP OAJ, Jan Sammons and Valerie Teaney
  3. Ch. Stars End's Mo Nighean Donn, Jan Sammons

Rally Advanced A:
  1. Beau, Jo Caywood

Rally Advanced B:
  1. Khan-Wai's Micah Goldstein OF MXJ UDX2 RAE MX VER, Burton Goldstein
  2. Olive's Grove Forever Tashi RA, Linda Kauffman
  3. Zodie Tzu's Spicy Aura Carissa, Judy and Thomas Harding

Rally Excellent B:
  1. Khan-Wai's Micah Goldstein OF MXJ UDX2 RAE MX VER, Burton Goldstein
  2. Olive's Grove Forever Tashi RA, Linda Kauffman
  3. Zodie Tzu's Spicy Aura Carissa, Judy and Thomas Harding


ASTC NATIONAL AGILITY TRIAL RESULTS (Qualifying Scores Only) May 02, 2011 Judge: Webb Anderson
Standard/Excellent B/Regular:
  1. MACH Monys Sukimitzu NAP NJP NF, Emily Ingersoll
  2. MACH2 Sterling of Burberry, Terry Fencl

Jumpers With Weaves/Excellent B/Regular:
  1. MACH Monys Sukimitzu NAP NJP NF, Emily Ingersoll
  2. Sullivan's I Love Lucy MX MXJ, Becky Sullivan

Standard/Novice/Preferred:
  1. Shizi Gou Stacey's Miss Sarah NJP, Rhea Mays

Jumpers With Weaves/Open/Preferred:
  1. Shizi Gou Stacey's Miss Sarah NJP, Rhea Mays

ASTC NATIONAL AGILITY TRIAL May 03, 2011 Judge: Webb Anderson

Standard/Excellent B/Regular:
  1. MACH Mony's Sukimitzu NAP NJP NF, Emily Ingersoll
  2. Seafal Meant To Be RN MX MXJ NF, Barbara Cunningham
  3. Sullivan's I Love Lucy MX MXJ, Becky Sullivan

Jumpers With Weaves/Excellent B/Regular:
  1. MACH Mony's Sukimitzu NAP NJP NF, Emily Ingersoll

Standard/Open/Preferred:
  1. Shizi Gou Stacey's Miss Sarah NJP, Rhea Mays

Standard/Excellent B/Preferred:
  1. Sydney Elizabeth Shaffer AX AXJ MJP, Tamara Dunfee

Fifteen and Send Time/Open/Regular:
  1. MACH 2 Sterling of Burberry, Terry Fencl

Fifteen and Send Time/Excellent A/Regular:
  1. Khan-Wai's Micah Goldstein UDX2 VER RAE MX MXJ OF, Burton Goldstein


ASTC Agility High in Trial (both days):
Regular Classes:
MACH Mony's Sukimitzu NAP NJP NF, Emily Ingersoll
Preferred Classes:
Shizi Gou Stacey's Miss Sarah NJP, Rhea Mays